fbpx

Ostatni wpis na blogu był już bardzo dawno temu. Ba! Ostatni wpis na fanpage jest sprzed dwóch tygodni! To może oznaczać tylko jedno! Ten rok nas nieźle przeczołgał, prawda?:) A że czerwiec to zawsze sporo dodatkowej pracy, papierów i zamieszania przychodzę do Was z serią pomysłów last minute na last lesson właśnie! Szybkich, fajnych, ciekawych dla dzieciaków (pomysły są przeznaczone dla uczniów klas szkoły podstawowej) i co najważniejsze – takich, które dla Was nie będą oznaczały dodatkowej pracy. To co, gotowi? 

KALAMBURY

Kalambury zaczynam od Krainy Lodu. Oglądamy wspólnie fragment z drugiej części filmu gdy bohaterowie grają w Kalambury właśnie (film na youtube TU) i rozpoczynamy grę. Wykorzystuję do tego moje małe flashcards z zestawu Present Continuous (dla starszych) oraz CAN (dla młodszych), ale znalazłam też gotowe karty z czynnościami w Present Continuous TU.

PICTIONARY

Starszym uczniom proponuję zabawę w Pictionary i znów rozpoczynam od krótkiego fragmentu serialu, tym razem The Big Bang Theory (film na youtube TU) – zobaczcie koniecznie, tym bardziej, że pojawia się tam zabawny i nieoczywisty polski wątek. Hasła do pictionary biorę z zestawów HOUSE, FOOD oraz HAVE GOT, ale znajdziecie duuuużo gotowych list do druku, np. TU.

DON’T SAY IT!

Kolejna inspiracja pochodzi również Odkrywałam ostatnio całkiem fajny kanał na którym prezentowane są ESL speaking games. Twórcy tego kanału najpierw tłumaczą zasady gry, a następnie sami biorą w niej udział. Zobaczcie o co chodzi w Don’t say it, filmik jest TU

OUTSIDE

Jak to mówia moje pierwszaki, lekcja na dworze są epickie. I rzeczywiście, uczniowie byli baaardzo zaangażowani. Zwykle realizuję dwa typy lekcji. Jedna to rysowanie kredą według instrukcji. Mogą być one pisemne, wtedy dzieci ćwiczą czytanie albo ustne. Ze starszymi bawię się też w picture dictation. Dzieci pracują w parach i siadają plecami do siebie. Osoba A rysuje np. swoją wersję potwora i dyktuje ten opis osobie B, a osoba B rysuje według instrukcji. Kiedy rysunki sa już gotowe, dzieci wstają i porównują czy mają to samo. Drugi scenariusz to Scavenger Hunt. Tutaj zwykle korzystam ze swoich gotowych szablonów, ale wpisując scavenger hunt w pinterest znajdziecie mnóóóóstwo pomysłów.

ESCAPE ROOM. – ten sam szablon dla wszystkich

Escape rooms na angielskim to pomysł całkiem stary, ale stary i dobry! Jedyny aspekt, który mi osobiście przeszkadza to długie przygotowania, wycinanie i laminowanie. Dlatego chcę Wam dziś pokazać kolejny uniwersalny escape room (takie jak ten o Easter – film instruktażowy TU).  Znajdziecie tam uniwersalny, pusty szablon, który samodzielnie możecie edytować oraz dwa gotowce (jeden dla 1-3, drugi dla 4-6). 

O CZYM TO JEST?

O superbohatereach. Super Simon, Purple Penny, Blue Barney oraz Pink Petunia codziennie patrolują miasto. Pewnego dnia spotkali nieznajomego, który poprosił, żeby pokazali mu miasto. Okazało się jednak, że to Nie FRIEND, tylko FALSE friend, który w dodatku ma kolegów! Nasi superbohaterowie ścigali ich po mieście próbując chronić mieszkańców przed złoczyńcami. Udało się, ale teraz są bardzo brudni a ich superbohaterskie kostiumy podziurawione i …śmierdzące! Na szczęście LID jest otwarty. Kupują pralkę, proszki, nici i igły. Wtedy uaktywnia się jeszcze jeden złoczyńca, który kradnie ich zakupy i zamyka w sejfie. Nasi superbohaterowie błagają o pomoc. Zadaniem uczniów jest zdobycie kodu do sejfu, aby superbohaterowie znów mogli być czyści i pachnący. 

JAKIE SĄ TAM ZADANIA?

Uczniowie wykonują 5 zadań, a po każdy zadaniu jest quiz właśnie z FALSE FRIENDS. Dobrze rozwiązany quiz to jedna cyfra w 5 cyfrowym kodzie do sejsu. Zadania są różnorodne i przede wszystkim uniwersalne! Jest kodowanie, picture dictation, bingo, summer bucket list,  rainbow scavenger hunt oraz speaking cards o wakacyjnych planach Maxa. A dodatkowo przy każdym zadaniu są instrukcje dla nauczyciela z możliwymi wariantami i modyfikacjami. Wszystkie zadania są też dostępne jako pdf do pobrania. 

End of SCHOOL YEAR ESCAPE ROOM, do wykorzystania online/offline i hybrydowo dostępny jest TU.