fbpx

Jak zrobić własne karty obrazkowe?

Jak przygotować własne materiały dydaktyczne?

Czy Canva dla nauczycieli to odpowiednie narzędzie?

Gdzie szukać darmowych grafik?

Jak zrobić gry planszowe i karty konwersacyjne?

Jak przygotować własne materiały na zajęcia online?

Czy naprawdę można to zrobić samemu? Można! Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie czy trzeba. Jeden z moich ulubionych cytatów to ten z książki Johna Hattiego, a brzmi on tak: 
“Tworzenie nowych materiałów to jeden z ulubionych sposobów marnowania czasu, w jaki uwielbiają angażować się nauczyciele.”

Wydawać by się mogło, że tym cytatem chcę Cię zniechęcić. Nic bardziej mylnego! Chcę Ci pokazać, że warto tworzyć swoje materiały, ale warto to robić z głową. Pokażę Ci dzisiaj proces przygotowania planszy w bezpłatnej wersji programu Canva i z użyciem bezpłatnych grafik. Ale przede wszystkim pokażę Ci, że taką jedną planszę można wykorzystać na wieeeeele sposobów, bo to będzie plansza “multi-możliwości”. Na końcu wpisu czeka na Ciebie prezent w postaci ebooka gdzie zebrałam aż 17 pomysłów na lekcyjne aktywności konwersacyjne z wykorzystaniem tylko jednego projektu graficznego.

Zaczynamy?

KROK 1 – A4 w poziomie!

Na początek otwieramy stronę www.canva.com. Osobiście korzystam z płatnej wersji Canvy, ale materiały, które tutaj widzisz powstały w wersji bezpłatnej i na zupełnie nowym koncie utworzonym specjalnie na potrzeby tego wpisu i kursu Graficzny Narzędziownik

W prawym górnym rogu klikamy “Utwórz projekt”. Zrobiłam już całe mnóstwo plansz i wiem, że najlepiej sprawdza się format A4 w poziomie. To nie jest zdefiniowany format w Canvie, dlatego musimy wybrać “rozmiar niestandardowy” i wpisać 2970 x 2100. 

KROK 2 – Wybieramy tło dla planszy

Canva daje możliwość wyboru tła ze swojej bazy, ale w przypadku planszy tło jest raczej “ramką”. Najczęściej wybieram więc jednolity kolor, na który z sekcji “elementy” (po lewej) nakładam biały kwadrat.

Kwadrat przeciągam tak, aby zajmował prawie całe pole mojej planszy, następnie blokuję ten element za pomocą kłódki w prawym górnym rogu. To ważne, bo gdy wstawimy grafiki i będziemy chcieli je przesunąć, tło również może się przesuwać, a to bardzo irytujące i przeszkadzające w pracy.

KROK 3 – Czas dodać ilustracje

Canva ma obszerne zasoby bezpłatnie dostępnych grafik. Są też te płatne, oznaczone gwiazdką, ale jak zaraz zobaczycie, w prostych projektach wcale nie trzeba z nich korzystać. Klikamy w lewym pasku narzędzi na “elementy” i w wyszukiwarkę wpisujemy nazwę elementu, który jest nam potrzebny.

Fajną opcją jest to, że możemy dostosować kolory wybranych elementów i w ten sposób zadbać o spójność kolorystyczną naszego projektu.

KROK 4 – Wstawiamy kółeczka

Projektując planszę, zawsze dodaję kółeczka obok każdej grafiki. Dzięki nim mam możliwość wykorzystania planszy do wielu aktywności, szczególnie tych z wykorzystaniem guziczków. 

Warto zadbać, żeby kółeczka były ustawione w równych liniach. Przesuwając poszczególne kółka zauważycie fioletowe przerywane linie – właśnie w taki sposób Canva pomaga Wam ustawić elementy w linie prostej – zarówno poziomo jak i pionowo.

KROK 5 – Dodajemy numerki

Elementy na moich planszach są zawsze ponumerowane. Po pierwsze dlatego, że mogę często wracać do liczebników i powtarzać je “na wyrywki” a nie po kolei, a po drugie, że po prostu ułatwiają pracę z planszą.

KROK 6 – Robimy mini karty obrazkowe

Jeśli zadbacie o to, żeby elementy graficzne na planszy były równo ułożone, wystarczy wstawić kilka linii, aby powstały małe karty obrazkowe. A małe karty obrazkowe to ZŁOTO jeśli chodzi o aktywności i gry konwersacyjne, ale o tym więcej w ebooku.

KROK 7 – HOP do genially!

Jeśli chcemy nasze plansze wydrukować, najlepiej będzie jeśli zapiszemy je w formacie pdf. Ale jeśli użyjemy formatu .png, to taki obrazek może wstawić do…genially! Dzięki temu zyskamy uniwersalne i interaktywne aktywności na zajęcia online i zajęcia hybrydowe.

Zobacz jak powstawała plansza, to na prawdę nie jest trudne! 

Przygotowanie tych materiałów (możesz pobrać je TU) nie zajęło mi specjalnie dużo czasu, ale i tak najważniejsze jest, żeby wykorzystywać je wielokrotnie, a nie tylko raz. Ten jeden projekt graficzny można wykorzystać do wielu aktywności, a prawie wszystkie ćwiczą mówienie! Ten jeden projekt to aż 17 możliwych lekcyjnych aktywności. Wszystkie te aktywności zebrałam w ebooku “Jak pracować z grafiką na zajęciach językowych?”, możesz pobrać go poniżej. 

.

Więcej o graficę uczę TU
– chodź i zobacz czy to coś dla Ciebie!