Jak zrobić własne karty obrazkowe?
Jak przygotować własne materiały dydaktyczne?
Czy Canva dla nauczycieli to odpowiednie narzędzie?
Gdzie szukać darmowych grafik?
Jak zrobić gry planszowe i karty konwersacyjne?
Jak przygotować własne materiały na zajęcia online?
Czy naprawdę można to zrobić samemu? Można! Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie czy trzeba. Jeden z moich ulubionych cytatów to ten z książki Johna Hattiego, a brzmi on tak:
“Tworzenie nowych materiałów to jeden z ulubionych sposobów marnowania czasu, w jaki uwielbiają angażować się nauczyciele.”
Wydawać by się mogło, że tym cytatem chcę Cię zniechęcić. Nic bardziej mylnego! Chcę Ci pokazać, że warto tworzyć swoje materiały, ale warto to robić z głową. Pokażę Ci dzisiaj proces przygotowania planszy w bezpłatnej wersji programu Canva i z użyciem bezpłatnych grafik. Ale przede wszystkim pokażę Ci, że taką jedną planszę można wykorzystać na wieeeeele sposobów, bo to będzie plansza “multi-możliwości”. Na końcu wpisu czeka na Ciebie prezent w postaci ebooka gdzie zebrałam aż 17 pomysłów na lekcyjne aktywności konwersacyjne z wykorzystaniem tylko jednego projektu graficznego.
Zaczynamy?
KROK 1 – A4 w poziomie!
Na początek otwieramy stronę www.canva.com. Osobiście korzystam z płatnej wersji Canvy, ale materiały, które tutaj widzisz powstały w wersji bezpłatnej i na zupełnie nowym koncie utworzonym specjalnie na potrzeby tego wpisu i kursu Graficzny Narzędziownik.

W prawym górnym rogu klikamy “Utwórz projekt”. Zrobiłam już całe mnóstwo plansz i wiem, że najlepiej sprawdza się format A4 w poziomie. To nie jest zdefiniowany format w Canvie, dlatego musimy wybrać “rozmiar niestandardowy” i wpisać 2970 x 2100.
KROK 2 – Wybieramy tło dla planszy
Canva daje możliwość wyboru tła ze swojej bazy, ale w przypadku planszy tło jest raczej “ramką”. Najczęściej wybieram więc jednolity kolor, na który z sekcji “elementy” (po lewej) nakładam biały kwadrat.

Kwadrat przeciągam tak, aby zajmował prawie całe pole mojej planszy, następnie blokuję ten element za pomocą kłódki w prawym górnym rogu. To ważne, bo gdy wstawimy grafiki i będziemy chcieli je przesunąć, tło również może się przesuwać, a to bardzo irytujące i przeszkadzające w pracy.

KROK 3 – Czas dodać ilustracje
Canva ma obszerne zasoby bezpłatnie dostępnych grafik. Są też te płatne, oznaczone gwiazdką, ale jak zaraz zobaczycie, w prostych projektach wcale nie trzeba z nich korzystać. Klikamy w lewym pasku narzędzi na “elementy” i w wyszukiwarkę wpisujemy nazwę elementu, który jest nam potrzebny.

Fajną opcją jest to, że możemy dostosować kolory wybranych elementów i w ten sposób zadbać o spójność kolorystyczną naszego projektu.

KROK 4 – Wstawiamy kółeczka
Projektując planszę, zawsze dodaję kółeczka obok każdej grafiki. Dzięki nim mam możliwość wykorzystania planszy do wielu aktywności, szczególnie tych z wykorzystaniem guziczków.

Warto zadbać, żeby kółeczka były ustawione w równych liniach. Przesuwając poszczególne kółka zauważycie fioletowe przerywane linie – właśnie w taki sposób Canva pomaga Wam ustawić elementy w linie prostej – zarówno poziomo jak i pionowo.

KROK 5 – Dodajemy numerki
Elementy na moich planszach są zawsze ponumerowane. Po pierwsze dlatego, że mogę często wracać do liczebników i powtarzać je “na wyrywki” a nie po kolei, a po drugie, że po prostu ułatwiają pracę z planszą.

KROK 6 – Robimy mini karty obrazkowe
Jeśli zadbacie o to, żeby elementy graficzne na planszy były równo ułożone, wystarczy wstawić kilka linii, aby powstały małe karty obrazkowe. A małe karty obrazkowe to ZŁOTO jeśli chodzi o aktywności i gry konwersacyjne, ale o tym więcej w ebooku.

KROK 7 – HOP do genially!
Jeśli chcemy nasze plansze wydrukować, najlepiej będzie jeśli zapiszemy je w formacie pdf. Ale jeśli użyjemy formatu .png, to taki obrazek może wstawić do…genially! Dzięki temu zyskamy uniwersalne i interaktywne aktywności na zajęcia online i zajęcia hybrydowe.

Zobacz jak powstawała plansza, to na prawdę nie jest trudne!
Przygotowanie tych materiałów (możesz pobrać je TU) nie zajęło mi specjalnie dużo czasu, ale i tak najważniejsze jest, żeby wykorzystywać je wielokrotnie, a nie tylko raz. Ten jeden projekt graficzny można wykorzystać do wielu aktywności, a prawie wszystkie ćwiczą mówienie! Ten jeden projekt to aż 17 możliwych lekcyjnych aktywności. Wszystkie te aktywności zebrałam w ebooku “Jak pracować z grafiką na zajęciach językowych?”, możesz pobrać go poniżej.

Brzmi super interesująco!
Też uwielbiam Canvę. Potwierdzam, że jest bardzo intuicyjna i prosta. Świetnie to opisałaś. Dziękuję ♥️
Bardzo fajna instrukcja – krok po kroku, dziękuję ogromnie:)
Mam tylko pytanie – chciałabym pobrać mój projekt i chcę się upewnić, czy na pewno dobrze widzę – każde pobranie jest płatne, prawda? Można oczywiście wypróbować bezpłatny okres próbny, ale każde jedno pobranie stworzonego przez nas projektu jest płatne?
Nie, absolutnie, pobieranie nie jest płatne. Być może wybrała Pani jakiś obrazek z banku płatnych grafik, a nie darmowych. Jeśli stworzymy projekt wyłącznie z darmowych elementów (tak jak ten, który tutaj pokazałam) to możemy go bezpłatnie pobrać.