fbpx

Widziałam już (i sama wypróbowałam) wiele opcji – trimini, domino, kody qr, plansze do bingo, memory, kahooty i inne cuda. I te lata praktyki “widziwiania i cudowania” przy wprowadzaniu czasowników nieregularnych nauczyło mnie, że nic tak nie uczy ich form jak wielokrotne powtarzanie w różnorodnych kontekstach. Wiem, wiem, brzmi to banalnie. I żeby nie było, nie mam nic przeciwko “widziwnianiu i cudowaniu”. WIerzcie mi lub nie, tu naprawdę najlepiej sprawdzają się… częste powtórki. 

To nie tak miało być…

Ten post miał wyglądać zupełnie inaczej. Materiał do czasowników nieregularnych mam gotowy już od ponad miesiąca, ale jakoś nie udało mi się go połączyć w całość. Oryginalnie miał być zbiorem pomysłów do pracy w parach i małych grupach i szeroko pojętej pracy stolikowej. Ta niestety na ten moment nie jest możliwa, więc zapraszam Was dzisiaj na kilka pomysłów w wersji online. Pomysły dotyczą pracy z małą grupą. Jak wiecie nie prowadzę w tej chwili zajęć z licznymi grupami. 

Niezawodna plansza

Plansze (czyli zestawienie wszystkich wprowadzanych słów na jednej kartce A4) to jest hit nad hity! Pisałam już nie raz, na przykład tutaj, że tak przygotowane grafiki dają mi ogromne możliwości. I tak jest również w pracy online. Co można zrobić z plansza?

Jump if correct / Run to the wall and back

Nauczyciel mówi różne zdania. Czasami używa formy przeszłej poprawnie, a czasami celowo popełnia błąd. Jeśli zdanie jest poprawne uczniowie muszą wykonać czynność na którą się umówiliśmy – na przykład “jump / run to the wall and back”. W kolejnym etapie jeden z uczniów przejmuje kontrolę nad aktywnością.  

Zgadnij!

 Bardzo przydaje mi się też plansza bez podpisów, ale z numerkami! Proszę wtedy jednego ucznia o wybranie jednego obrazka i zapisania na małej karteczce jego numeru. Pozostali uczniowie próbują odgadnąć jaka to czynność i zadają pytania “Did you….. yesterday? Umawiam się też na konkretną ilość pytań np 15. W moich lekcjach online korzystam z zoom, używam opcji “annotate” i symbolami zaznaczam ilość pytań, które już padły.  

Choose 5!

 Past Simple używam też do krótkich historyjek. Proszę uczniów aby wybrali 5 obrazków a dopiero potem mówię im, że ich zadaniem jest utworzenie krótkiej historyjki. Wprowadzam dodatkowo słownictwo takiej tak at first / then / later (w zoom jest opcja chatu, wpisuję więc frazy w chacie). 

 

Talk with your mouth closed!

Kiedy potrzebna jest zmiana dynamiki wprowadzam zadanie, które wydawać by się mogło nie jest super metodyczne, bo…mówimy dość zniekształconym głosem. Wybieram sobie sekwencję czynności. Wpisuję ich numerki na czacie albo znów z pomocą opcji annotate na planszy, na przykład 25 /17 / 4/8/11. Proszę uczniów o odczytanie tych zdań na różne sposoby, np z zamkniętymi ustami, głośno, cicho, jak robot, jak duch, smutnym głosem, wesołym głosem i jak tylko Wam się spodoba. 

Find a lie 

 A na koniec klasyczne “Find a lie”. Jedna osoba opowiada o swoim wczorajszym dniu w 4 zdaniach z czego jedno zdanie jest kłamstwem. Uczniowie próbują znaleźć to nieprawdziwe zdanie wpisując jego numer na czacie. 

Nie wyrzucaj, wykorzystaj!

Wielokrotnie mówię o tej zasadzie. Dotyczy ona recyklingu słownictwa. Wprowadzenie Past Simple to idealny pretekst to powtórzenia tematów do których dawno nie wracaliśmy. I tak utrwalając czasowniki nieregularne za pomocą plansz, które widzicie powyżej udało mi się wrócić do przedmiotów szkolnych, rodziny, miast, technologii, sportu, transportu, zwierząt, jedzenia i kilku innych.  

Nie tylko Past Simple

Zaletą grafik na których są różne czynności jest to, że nie koniecznie musimy używać ich do jednego czasu, możemy powtórzyć też inne! Moim uczniom zaproponowałam porównanie Present Simple i Past Simple, korzystając z jeszcze jednej karty. 

Materiały opisane powyżej wstawiłam do prezentacji w Google Slides, którą możecie pobrać klikając na link poniżej. A pozostałe materiały znajdziecie w kolejnym już online&offlinePack – Past Simple Irregular.

POBIERZ PREZENTACJĘ

Plik zawiera plansze z nazwami czynności, planszę do porównania czasu teraźniejszego i przeszłego oraz plansze do recyklingu słownictwa. Znajdziecie też tam link do zestawu kart w quizlet. 

Co zawiera online&offline PACK Past Simple Irregular? 

zestawy flashcards online&offline 

Zestaw kart obrazkowych do druku (z podpisami i bez) w wersji pdf do druku oraz w formie prezentacji w dokumentach google. Dodatkowo te same ilustracje zawarte są w zestawie quizlet. 

plansze do utrwalania i recyklingu słownictwa 

Zestaw kart obrazkowych do wyświetlenia z różnych dziedzin tematycznych.

plansze i gra planszowe

Zestaw aktywności do utrwalania nieregularnych form przeszłych 

zestawy kart pracy (w wersji do druku i do wyświetlenia jako prezentacje Google)

Zadania zawierają utrwalenie kolokacji, zdania twierdzące, przeczące i pytające

zestawy zdań do tłumaczenia zawierający zarówno czasowniki regularne i nieregularne

zestaw do druku oraz jako aktywność interaktywna na wordwall